Botox

Botox nedir ?

Botox  clostiridium botulinum adı verilen bir bakteriden elde edilen bir toksindir. Botulinum toksin tip A denilen bu toksin bozuk konservelerde zehirlenmeye sebep olan toksindir. Ama asla bir yılan zehiri değildir. Botox sinir kas kavşağındaki iletimi baskılayarak kaslarda geçici bir felç oluşturur. Bu sayede mimik hareketleri kısıtlanır, kırışıklıklar açılır.

Botox hangi bölgelere uygulanır?

 • alın kırışıklıkları
 • kaş arası çatma çizgileri
 • kaz ayağı (göz etrafı)
 • burun üstündeki çizgiler (tavşan çizgileri)
 • dudak üzeri çizgiler ( sigara çizgileri )
 • boyun çizgileri
 • migren tipi baş ağrıları
 • avuç içi ayak tabanı terlemesi
 • kolaltı terlemesi
 • diş gıcırdatması ( masseter botuxu )
 • çene botoxu

 


Botox ile Terleme Tedavisi;

Terlemek normal fizyolojik bir olay olmakla birlikte bazı bireylerde lokalize alanlarda aşırı terleme ( hipehidroz ) gözleme bilmektedir. Bu durum genellikle sosyal yaşamı olumsuz etkilediğinden bireylerin tedavi maksatlı arayışları da özellikle yaz aylarında gündeme gelmektedir. Alimünyum klorid içeren deodorant ve spreylerin güvenilirliği hala tartışma konusudur. Botox aşırı terleyen bölgelerdeki terlemeyi azaltmak amacı ile kullanılır. Botulinum toksin, ter bezlerine uygulandığında, ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletim de durdurularak ter bezlerinin çalışması azaltılabilir. Vücudun en çok terleyen bölgeleri, avuç içleri ve koltuk altı bölgesidir. Aşırı terleme ve buna bağlı ter kokusu şikâyeti olan kişilerde, bu bölgelere botulinum toksin tedavisi önerilir.

 

Botox Nasıl Uygulanır?

Botox, çok ince uçlu iğneler yoluyla uygulanır. Ağrı son derece azdır. Ancak ağrı eşiği düşük hastalarda lokal anestezik krem yardımıyla ağrı azaltılabilir. İşlem 5-10 dk gibi kısa bir sürede tamamlanmaktadır. Morluk ve kızarıklık gibi kısa süreli görülen yan etkiler kapacı ile rahatlıkla kapatılabimekte ve sonrasında hemen günlük yaşantıya rahatlıkla dönülebilir.

 

Botox Etkisi Ne Kadar Sürer?

Etkisi 2-3 gün sonra başlar, 10 günde etkisi tamamen başlamış olur ve ortalama 4-6 ay sürer. Sonra etkisi geçer, kas hareketleri geri döner. Kırışıklıklar eski halini alır. Botox sayesinde sık kullanılamayan mimikler zamanla unutulmaya başladığı için ve kullanılmadığı için kırışıklıklar eskisinden daha da azalmış olarak geri döner. Tekrarlayan uygulamalar kalıcılık süresini uzatır.

 

Botulinum Toksin Zararlı mıdır?

Botulinum toksin tüm vücuda yayılmaz, yapılan yerde kalır, bu nedenle sistemik yan etkisi yoktur. Uygulama sonrası iğneye bağlı geçici şişlik, morarma görülebilir, fakat çok nadirdir. Asıl problem ehil olmayan kişiler tarafından yanlış uygulamaya bağlı problemlerdir. Botulinum toksin mutlaka uzman doktor tarafından yapılmalıdır.

 

Botox Kimlere Yapılmaz?

Botox gebelik ve emzirme döneminde zararlı bir etkisinin olup olmadığı henüz tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle gebelik ve emzirme döneminde botox uygulamalarının yapılmaması önerilir. Sinir­ kas sistemine ait, hastalığı olan kişilerde uygulanmamalıdır.