FRAKSİYONEL LAZER

FRAKSİYONEL KARBONDİOKSİT LAZER

Fraksiyonel karbondioksit lazerler dermatolojik açıdan çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Çünkü çilt yüzeyinde çok az bir hasar oluşturmasına karşın deri altında istenilen derinliğe ulaşarak istenilen cilt yenileme sürecini başlatır. Bu amaçla en sık yara, yanık, akne, ameliyat, kesi izleri, deri çatlakları ve derideki ince ve kalın kırışılıklar ve sarkmalrın tedavisinde kullanılır.

Etkisini her lazerin çalışma prensibinde olduğu gibi sellektif fototermoliz mekanizması üzerinden yapar. Hedef kromofor su’dur. Deri yüzeyinden farksiyonel olarak yani bölünmüş çok küçük dozlar aynı anda kolonlar halinde deri altına verilir. Çok sayıda lazer ışığının aynı anda deriye uygulanmasına rağmen arada sağlam deri adacıkları bırakarak pek çok parçaya bölünmüş olarak verildiğinden cilt yüzeyinde anlamlı bir hasar oluşturmaz. Sağlam deri adacıkları ise yeniden doku onarım sürecini başlattıkları için de güvenli bir yara iyileşmesi sağlar. Deri altında kırışıklık ve yara izlerinin sebebi olan yıpranmış kollajen ve elastin demetleri yıkılarak yeniden sentezlenmesi sağlanmaktadır.

Fraksiyonel Co2 lazer, cildin derin katmanlarına inebilecek kadar güçlü enerji sağlar. Bu sayede cildin üst kısmı 1 hafta-10 gün içinde kabuklanarak dökülür, alttan yeni cilt gelir. Cildin yenilenmesi izleri azaltır ve izlerin cilde daha uyumlu hale gelmesini sağlar.. Bu şekilde hem üsteki cilt soyulmuş ve yenilenmiş olur, hem de bölgedeki kolajen artar.

İz tedavisinin başarı oranı, mevcut izin durumuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Tedavide skarın sayısında veya büyüklüğünde değişiklik olmaz.

Düzelme izin boyutlarında değil, görünürlüğünde olur. Yani tedavi uygulanan skarın belirginliği azalarak normal cilde daha yakın, daha uyumlu hale gelir.

En iyi sonuç; farklı tedavilerin birlikte kullanılması ile oluşur. Fraksiyonel Co2 Lazer ile cildin üst tabakasını soyarken, alttan gelen cildin kalitesini artırmak için de prp, mezoterapi ve gençlik aşısı gibi faklı uygulamalardan yararlanabiliriz.

İşlemler seans, seans uygulanır ve seans aralıkları ortalama 2 haftadır. Hangi tedavinin kaç seans yapılacağı kişinin tedaviye verdiği cevaba göre değişiklik gösterir. Ortalama 5-6 seansta %50 azalma sağlanabilmektedir.

Skar izleri (el üzeri ve yüz gibi) direkt güneşten koruyamayacağınız bir bölgede ise yazın Fraksiyonel Co2 Lazer uygulanmaz.