Lazer ile Kılcal Damar Tedavisi

LAZER İLE KILCAL DAMAR TEDAVİSİ

Vücutta küçük damarların kalıcı olarak genişlemesi telenjektazi olarak isimlendirilirken bacaklarda orta veya küçük damarların genişlmesi varis olarak adlandırılır.

Telenjektazilerin en sık yerleştiği alanlardan birisi yüzdür. Telenjektaziler çoğu zaman güneşe çokça maruz beyaz tenli bireylerde yaşla birlikte ortaya çıkmaktadır. Ancak rosa ( gül ) hastalığı, siroz, ADIS, bazı karaciğer hastalıkları, lupus gibi romatizmal hastalıklar, bazı hormon tedavileri ( kortizon, östrojen ) veya bu hormonları vücutta fazladan üreten bazı hastalıklara bağlı olarak da yüzde telenjektaziler gelişebilmektedir.

Bacaklardaki varisler ise ailesel yatkınlığın önemli rol oynadığı ama aynı zamanda hızlı kilo alıp verme, karın ameliyatları, gebelik, ayakta çok kalması gereken bazı mesleklerde sıkça rastlanmaktadır.

Yüzdeki telenjektazilerde tedaviye başlamadan önce altta yatan önemli bir hastalığın göstergesi olup olmadığından emin olunmalı ve bir dermetaoloji uzmanına muayene olunmalıdır.

Bacaklarda ise varisin dercesi yaygınlığı, eşlik eden büyük ve orta çaplı damarladaki varisler tedavinin seyrini değiştirebileceğinden öncesinde mutlaka bir kalp damar cerrahı tarafından değerlendirilmeli ve doppler USG ile teyit edilmelidir.

Hem yüzdeki hem bacaklardaki kılcal damarlarda birkaç çeşit lazer kullanılmaktadır. En sık Nd-YAG, KTP, PULSEDYE, IPL, PRO

YELLOW gibi lazerler kullnılmaktadır. Burada önemli olan damar çapı, yerleşim derinliği ve yoğunluğudur. Sizin için uygun olan damar lazeri konusunda hekiminizden bilgi almayı unutmayın.

İşlem dammar sayısına göre 5dk- 1 saat arası değişmektedir. İşlem sırasında damar içerisindeki kırmızı renkli kromofor olan kan koagüle edilirken dmarda büzülerek yok olmaktadır. İşlem sonrası kızarıklık beklenen bir yan etkidir. Bü süreçte cildi iyi güneşten korumak ve dermatoloğunuzun önerdiği tedaviyi aksatmamkta önemlidir.

Seans aralıkları ortalama 6-8 haftadır ve 1-3 seans ortalama uygulanır.