Mezoterapi

Mezoterapi nedir?

Mezoterapiyi ve aslında tüm kozmetik uygulamaları anlamak, önce deriyi anlamaktan geçiyor. Deri farlı özellik ve fonkiyonları içeren katmalardan oluşur. Dermatolojik tedavileri profesyonel kılan ise doğru tabakaya yapılan doğru enjeksiyonlar ile hedeflenen etkiye ulaşılabilmektir. Mezoterapide ise hedef dokumuz derinin orta tabakası olan dermis tabakasıdır. Bu bölge derinin hem altındaki kollagen ve elastin liflerin sentezini sağlayan fibrobastları barındıran hem epidermisin (derinin üst tabakası ) yenilenmesini sağlayan bazal hücreleri besleyen önemli bir tabakadır. Burada başlatılan yenilenme ve beslenme süreci derinin hem alt tabakalarında hem de üst tabakalarında etkilerini gösterir. Deri altında elastikiyet ve mukavemetini kaybetmiş kollajen ve elastin lifler yeniden sentezlenir. Cilt sıkılaşır ve sarkma önlenmeye çalışılır. Elde edilen bu etki bizim de sıkça kullandığımız lifting (yukarı çekme) tanımın da karşılığıdır. Epidermis tabakasının yenilenmesi ile de yaşlanmaya bağlı gelişen lekeler, ince kırışıklıklar, soluk ve matlaşmış canlılığını kaybetmiş cilt eski kalitesine ve sağlığına ulaştırılmaya çalışılır. Saçlar beslenerek dökülme azaltılıp saçların eski sağlığına kavuşması sağlanabilir.

Bu hedef tabakada bu etkileri oluşturabilmek için ne tedaviler uyguluyoruz?

Anlaşılacağı üzere mezoterapi işlemin genel adı iken kullanılan ürüne göre bazen farlı isimler alabilir. Örneğin kullanılan serum sizin kendi kanınız ise bunun adı PRP ( platelet rich plasma ), leke serumu ise

leke mezoterapisi, antiaging ürünler kullanılıyor ise gençlik aşısı, cilt sıkılaştırıcı ürünler kullanılıyorsa mezolif gibi isimler almaktadır.

Bu amaçla en çok hangi ürünler kullanılır?

– Kişinin kendi kanı (PRP)

– Hyalüronik asit

– Somon DNA

– A, C, E gibi vitaminler

– Eser elementler

– Mineraller

– Peptid ve amino asitler

– Büyüme faktörleri

– Glutatyon ve CO enzim Q10 gibi anti oksidanlar

– Argının, arbutin, idebenon, glikolik asit ve hidrokinon gibi leke açıcılar

Değişik oranlarda cildinizin ihtiyacına uygulanan bölgeye ve hedeflenen amaca göre değişik oranlarda ve miktarlarda kullanılmaktadır.

Mezoterapinin yan etkieri nelerdir?

İğne enjeksiyonu olduğu için hafif ağrılı bir işlemdir. Bu nedenle işlem öncesi lokal anestezik krem uygulanmakta ve özel ince uçluterapi iğneleri tercih edilmektedir. İğneye bağlı bazen hafif geçici morluklar olabilmektedir.