Tırnak Mantarı Tedavisi Çukurambar

Tırnak mantarı tedavisi

Tırnak mantarı tedavisi uzun süren bir rahatsızlıktır. Bunun nedenlerinin başında zaten geç uzayan ayak tırnakları mantar ile hasarlandığı zaman uzaması daha da uzar. Mantar tırnak yüzeyinden ziyade tırnak içi ve tırnak altına yerleştiği için tedavinin bu alanlara ulaşması zor olmaktadır.

Tedavide ağızdan hap tedavileri etkili olmakla birlikte uzun süre kullanımda karaciğer fonksiyonlarında yükselme yapabilir. Bu durum eş zamanlı alınan bazı ilaçlarla daha da artabileceğinden özellikle de kolesterol ve tansiyon ilaçları alanlarda düzenli karaciğer fonksiyon takibi yapılmalıdır.

Tırnak cilası ile tedavi ise hastalarda tedaviye uyumu azaltmakta ve yeterince tırnak altına ulaşamadığı için etkisi sınırlı kalmaktadır.

Medikal ayak bakımı ile kalınlaşmış mantarlı tırnak inceltilir mantar mekanik olarak temizlenir tırnak yatağı şekillendirilir. Tırnağın daha temiz ve düzgün uzaması ve tırnak cilalarının tırnak altına ulaşabilmesi imkanı sağlanır. Bu sayede uzun süre sistemik tedavi (ağızdan hap) almasına gerek kalmamaktadır.

Aynı zamanda lazer ile tırnak mantarı tedavisi alternatif tedavi seçenekleri arasındadır.